Nie ma chyba osoby, która mogłaby pochwalić się całkowitym brakiem blizn. Zanim potraktujemy je jako defekt estetyczny, spójrzmy na nie z nieco innej strony. Ich pojawienie się jest dowodem na to, że nasz organizm sam wyśmienicie sobie radzi z regeneracją uszkodzonego fragmentu skóry właściwej.
Wkłada zasoby i energię w to, aby w najdoskonalszy sposób wypełnić ubytek włóknistą tkanką łączną i zapobiec wnikaniu patogenów do wnętrza naszego ciała. Niesamowite! A jednak powstałe ślady nierzadko są uznawane za mankament i jeśli czujesz, że to właśnie Twoja sytuacja – masz do tego pełne prawo!
Szczególnej uwagi wymagają blizny sprawiające ból i dyskomfort. Sprawdźmy wspólnie, jakie rodzaje blizn najczęściej nas dotyczą i czy można sobie z nimi jakoś poradzić – a najlepiej w sposób całkowicie nieinwazyjny!
Blizny – usunąć, czy zostawić? Podejście holistyczne
Pamiętaj: każda blizna to Twoja indywidualna historia. Nie masz obowiązku uważania jej za defekt estetyczny i nie musisz jej maskować! Masz jednak takie samo prawo do tego, aby ją zaakceptować, jak również do tego, aby dążyć do zmniejszenia jej widoczności i wygładzenia jej. To powinna być wyłącznie Twoja decyzja!
Szczególnie warto rozważyć terapię blizn po cesarskim cięciu lub porodzie naturalnym, a także po zabiegach medycznych. Praca z taką blizną może w znaczny sposób poprawić jakość Twojego życia na wielu płaszczyznach.
Co jest ważne? Aby do redukcji blizn podchodzić holistycznie. To znaczy skupiać się nie tylko na ich optycznym usunięciu, ale na regeneracji tkanek w taki sposób, aby organizm nie musiał funkcjonować w sposób ograniczony, w poczuciu bólu lub dyskomfortu.
Jakie rodzaje blizn wyróżniamy?
Blizny mogą powstawać w wyniku wielu różnych sytuacji życiowych. Najczęstsze z nich, to przede wszystkim blizny:
- potrądzikowe i powstałe w wyniku chorób dermatologicznych,
- po cesarskim cięciu,
- po porodzie naturalnym w wyniku pęknięć lub otarć,
- po zabiegach medycznych i operacjach,
- pourazowe.
Okoliczności pojawienia się blizn determinują rodzaj terapii blizny, który możemy zastosować. W oczywisty sposób inaczej postąpimy z bliznami powstałymi w wyniku trądziku, a inaczej z blizną, która zaistniała w wyniku pęknięcia lub nacięcia po porodzie naturalnym.
Nieinwazyjne metody pracy z bliznami
Nieinwazyjna i skuteczna terapia blizn zorientowana jest na długotrwałe efekty i odczuwalną poprawę jakości życia, a co za tym idzie – na lepsze samopoczucie i odzyskanie pewności siebie.
Blizny potrądzikowe
Blizny po trądziku powstają wskutek obecności stanów zapalnych, którym nierzadko towarzyszą zmiany ropne. Poza uszkodzeniami skóry, która nie miała szansy na prawidłowy proces gojenia, często towarzyszą im także przebarwienia, wgłębienia i nierówności.
Radość z wygranej walki z trądzikiem często jest tłumiona przez te właśnie ślady i pozostałości, które wciąż sprawiają wrażenie, jakoby trądzik był dalej obecny na twarzy, mimo wyleczenia. Borykając się z tym problemem, w Aesthetic Beauty Concept możesz skorzystać z następujących terapii:
- INDIBA® + Biostymulatory Tkankowe,
- Mezoterapia Mikroigłowa,
- Radiofrekwencja Mikroigłową w połączeniu z INDIBA, dzięki czemu zyskujemy efekt 2 w 1 – stymulacji i regeneracji. Sama Radiofrekwencja Mikroigłowa nie jest dobrym rozwiązaniem na blizny, a nawet może zaszkodzić skórze i pogłębić zrosty czy blizny przy nieodpowiednich parametrach.
Blizna po CC
Cesarskie cięcie wymaga przecięcia od 4 do 6 powłok brzusznych. Zagojona blizna potrafi wyglądać naprawdę niepozornie, często jednak zdarza się, że uszkodzenia tkanek pod jej powierzchnią są o wiele bardziej rozległe, niż mogłoby się wydawać. Takie zrosty mogą wywoływać ból nawet w okolicach kręgosłupa lędźwiowego.
Z tego powodu mobilizacja blizny po cesarskim cięciu i praca z nią jest bardzo ważna dla poprawy jakości życia kobiety, która doświadczyła CC.
Rozwiązania, które proponujemy w przypadku blizn po cesarskim cięciu to między innymi:
- łagodna fizjoterapia uroginekologiczna z wykorzystaniem urządzenia INDIBA®,
- terapia powięziowa Indiba Electrotools, która rozbija zrosty i zwłóknienia obniżające jakość życia.
Blizny powstałe wskutek nacięcia przy porodzie naturalnym
Świadomość wartości porodu naturalnego z ochroną krocza stale rośnie. Nie oznacza to jednak całkowitego wyeliminowania potrzeby nacięcia krocza w określonych sytuacjach lub jego mimowolnego pęknięcia podczas wychodzenia noworodka na świat. Blizna w tym miejscu może stanowić realny problem podczas zbliżeń intymnych, korzystania z toalety lub po prostu podczas poruszania się.
Dla coraz większej grupy kobiet po porodzie wizyta w specjalistycznym gabinecie fizjoterapii uroginekologicznej staje się normą – i bardzo się z tego cieszymy! Warto podkreślić, że życie w nieustannym bólu po porodzie naturalnym nie jest czymś normalnym i należy się temu przyjrzeć.
W naszym salonie skorzystasz z pomocy wykwalifikowanych fizjoterapeutów uroginekologicznych, którzy zaproponują Ci między innymi terapie, takie jak:
- Terapia powięziowa Indiba Electrotools,
- INDIBA Intima,
- fizjoterapia uroginekologiczna z wykorzystaniem urządzenia INDIBA®.
Blizna po zabiegu medycznym, urazie mechanicznym
Blizny po zabiegach medycznych mogą dotyczyć obszarów na całym ciele, podobnie jak te powstałe wskutek urazu. To mogą być blizny po operacji piersi, brzucha, miejsc intymnych, jak również kończyn czy okolic głowy i szyi.
Ślady te cechują się wzmożonym napięciem tkanki, brakiem elastyczności, mogą powodować ból i dyskomfort. Zadbamy o rozbicie tych zwłóknień oraz zrostów, byś odzyskała sprawność i komfort życia.
W przypadku blizn po zabiegach i operacjach proponujemy:
- terapię powięziową Indiba Electrotools, która przyczyni się również do wygładzenia blizn i poprawy ich estetyki,
- fizjoterapię uroginekologiczną z wykorzystaniem urządzenia INDIBA®, która dedykowana jest również bliznom po operacji piersi, abdominoplastyce, zabiegach laparoskopowych,
- Radiofrekwencja Mikroigłową w połączeniu z INDIBA.
W Aesthetic Beauty Concept kładziemy nacisk na indywidualne podejście do każdej Klientki, więc jeśli zależy Ci na skutecznej terapii blizny, skrojonej na Twoje potrzeby – przyjdź. Porozmawiamy i dobierzemy najlepszy dla Ciebie sposób działania.