Czy można przygotować ciało do in vitro?

Fizjoterapia uroginekologiczna i INDIBA a niepłodność

Czerwiec to miesiąc, w którym wyjątkowo dużo mówi się o tym, co niestety w wielu obszarach nadal pozostaje tematem tabu – czyli o niepłodności. O czekaniu, które może nie przynieść efektów. O kalendarzu pełnym prób, wizyt i kolejnych decyzji. O kobietach, które wiedzą, czym jest nadzieja, ale również jak potrafi boleć jej utrata…

Jeśli jesteś na etapie leczenia lub przygotowujesz się do procedury in vitro, z pewnością wiesz, że ten proces dotyczy nie tylko wyników badań, ale również Twojego ciała – jego historii, napięć, regeneracji. Dlatego właśnie w Miesiącu Świadomości Niepłodności chcemy opowiedzieć o tym, co można zrobić przed leczeniem i równolegle z nim.

Jaka jest rola fizjoterapii uroginekologicznej w przygotowaniu do in vitro? W jaki sposób terapia INDIBA® wspiera ukrwienie, elastyczność i równowagę tkanek w obrębie miednicy? I wreszcie – jak bez presji przygotować swoje ciało na przyjęcie nowego życia?

Dlaczego warto mówić o niepłodności?

Bo to naprawdę ważny temat, dla kobiet od kobiet. Temat istotny, a zaniedbany. Na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile pacjentek spotyka się z diagnozą, która często nie daje od razu odpowiedzi, co dalej. I ile kobiet mierzy się z następującymi pytaniami w głowie: „Dlaczego moje ciało nie działa tak, jak powinno?”, „Czy robię coś źle?”, „Ile jeszcze prób przede mną?”…

Niepłodność to nie powinien być temat tabu. To doświadczenie, które może dotyczyć naprawdę każdej z nas – niezależnie od wieku, trybu życia, obciążeń genetycznych czy historii medycznej. Mówienie o niej nie jest wyrazem słabości, a sposobem, by szukać (i znajdować) wsparcie.

Przeczytaj również wpis: Jak dbać o biust i dekolt u lekarza, w gabinecie, a jak w domu? 

Z szacunkiem do własnych granic i intymności, ale mówić… 

Dlaczego warto?

1. Bo niepłodność to choroba, a nie problem, który rozwiąże się sam. 

Zgodnie z definicją skonstruowaną przez Światową Organizację Zdrowia, niepłodność to jednostka chorobowa, więc spłycanie jej do poziomu „nieudanych starań o dziecko” jest po prostu nie w porządku. Rozmowa umożliwia wcześniejszy dostęp do pomocy – zarówno tej medycznej, jak i psychologicznej czy fizjoterapeutycznej.

2. Bo mówienie przerywa izolację kobiet w leczeniu.

A wiele kobiet czuje odosobnienie na drodze do macierzyństwa, choć problem niepłodności może dotyczy nawet 20% par w Polsce

3. Bo zwiększanie świadomości to pierwszy krok do skutecznego leczenia.

Im wcześniej kobieta dowie się o wpływie wieku, cykliczności czy przebytych chorób na płodność – tym większe szanse na jej skuteczne leczenie. Oswajanie terminów takich jak in vitro, niska rezerwa jajnikowa czy cykl stymulowany to edukacja niezbędna, aby następnie zająć się przygotowaniem fizjoterapeutycznym.

Czym jest niepłodność i z czego wynika?

Niepłodność to złożony medyczny problem, który (zgodnie z definicją WHO – Światowej Organizacji Zdrowia) oznacza niemożność zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia bez stosowania antykoncepcji.

Główne przyczyny niepłodności u kobiet to:

  • zaburzenia owulacji – przez zespół policystycznych jajników, problemy związane z tarczycą, nadwagę, stres czy nadmiar prolaktyny
  • problemy z jajowodami – przez operacje w obrębie brzucha, endometriozę czy stany zapalne miednicy mniejszej
  • anatomiczne nieprawidłowości macicy – wady w jej budowie
  • endometrioza 
  • mutacje genetyczne
  • przyczyny związane z układem odpornościowym
  • wiek – po 35. roku życia spada jakość i liczba komórek jajowych u kobiet
  • czynniki związane ze stylem życia – palenie papierosów, spożywanie nadmiernej ilości alkoholu, dieta oparta na przetworzonej żywności czy brak aktywności fizycznej.

Zrozumienie przyczyn niepłodności jest 1. etapem umożliwiającym skuteczną diagnostykę i leczenie. W przypadku trudności z zajściem w ciążę, warto skonsultować się z lekarzem- specjalistą, który zleci odpowiednie badania i zaproponuje indywidualnie dobraną terapię.

Kiedy warto rozpocząć przygotowania do in vitro? Kiedy ciało jest gotowe?

Zanim zainteresowana procedurą in vitro kobieta zapozna się z realiami przygotowań, często myśli, że to, co ją czeka, zaczyna się od dnia punkcji, od pierwszego zastrzyku. Tym czasem ciało przed tak wymagającym procesem może mieć silne potrzeby regeneracji, równowagi, zapewnienia przestrzeni

Z punktu widzenia stricte medycznego, na przygotowanie do in vitro warto dać sobie minimum 2-3 miesiące. Te 8-12 tygodni powinno być odpowiednim czasem, aby wyregulować hormony, zadbać o mięśnie dna miednicy, poprawić mikrokrążenie czy zredukować stres.

Dobrze przygotowane ciało to, według fizjoterapeutów uroginekologicznych, ciało świadome i otwarte na zmiany, które są nieuchronne w obliczu ciąży. Czyli ciało potraktowane z czułością i oczywiście – holistycznie. Medyczne przygotowanie powinno w idealnej rzeczywistości iść w parze z przygotowaniem fizycznym i emocjonalnym. Małe kroki, wparcie specjalistów i troska o siebie na pierwszym miejscu? To właśnie klucz, aby wszystko poszło zgodnie z planem!

Dlaczego warto rozważyć fizjoterapię uroginekologiczną przed in vitro?

Ciało kobiety może być zmęczone leczeniem, przeciążone stresem, pełne mikroblizn, których nie widać na USG. A przecież to właśnie ono ma przyjąć nowe życie. Dlatego coraz więcej kobiet przed in vitro decyduje się nie tylko na absolutnie obowiązkowe badania hormonalne, ale też na fizjoterapię uroginekologiczną, która może przynieść niesamowitą pomoc.

To specjalistyczna forma terapii, skoncentrowana na funkcji tkanek i narządów miednicy mniejszej – takich jak macica, pochwa, jajniki, pęcherz, a także mięśnie dna miednicy i powięzi. Jej celem nie jest zastąpienie leczenia niepłodności, ale poprawa warunków anatomicznych i funkcjonalnych ciała, które przygotowuje się do naprawdę wymagającego procesu.

Co może dać Ci fizjoterapia uroginekologiczna przed in vitro?
  • Poprawę ukrwienia i dotlenienia tkanek, co zwiększa gotowość endometrium na przyjęcie zarodka.
  • Zredukowanie napięć w miednicy, które mogą być efektem przeszłych porodów, odbytych operacji lub przewlekłego stresu.
  • Mobilizację blizn (po cesarskim cięciu, laparotomii, zabiegach histeroskopii), które mogą wpływać na ruchomość i inne funkcje macicy.
  • Świadomy kontakt z ciałem poprzez oddech, czucie i pracę manualną. To szczególnie ważne dla kobiet, które zbyt długo traktowały swoje ciało głównie funkcjonalnie.

Fizjoterapia uroginekologiczna to odczuwalne wsparcie, które możesz poczuć w lepszym śnie, spokojniejszym oddechu i zmniejszonym bólu w dolnej części brzucha. To również, a może przede wszystkim forma czułości wobec siebie.

Sprawdź również wpis: Czy młoda mama może korzystać z zabiegów? Medycyna estetyczna i kosmetologia dla kobiet po ciąży.

Zabiegi uroginekologiczne z INDIBA jako czułe przygotowanie do in vitro

Przygotowanie do in vitro to także praca z tkankami, które mają przyjąć nowe życie. Terapia INDIBA® Intima w uroginekologii wspiera kobiece ciało na poziomie komórkowym – poprawiająca mikrokrążenie, elastyczność i funkcję tkanek dna miednicy. Jednocześnie jest w pełni bezpieczna i bezinwazyjna, a ponadto odbywa się bez żadnego bólu.

W Aesthetic Beauty Concept oferujemy specjalistyczne zabiegi uroginekologiczne z wykorzystaniem INDIBA®, które stanowią realne wsparcie dla kobiet przygotowujących się do in vitro.

Zabiegi INDIBA wspierające kobiece zdrowie intymne w Aesthetic Beauty Concept

INDIBA® wykorzystuje opatentowaną technologię Proionic® o częstotliwości 448 kHz. 

Oto 2 zabiegi z naszej oferty, które pomagają kobietom przygotowującym się do in vitro:

  • INDIBA® Intima – specjalistyczny zabieg uroginekologiczny, który łączy terapię wewnętrzną i zewnętrzną w obrębie pochwy, sromu, podbrzusza i mięśni krocza. Zwiększa elastyczność tkanek, poprawia komfort, wpływa pozytywnie na funkcje seksualne i przywraca naturalne nawilżenie, nawet w skrajnych przypadkach.
  • Fizjoterapia uroginekologiczna – praca manualna i specjalistyczna terapia wspierająca funkcje układu rozrodczego. Pomaga w mobilizacji blizn, rozluźnianiu napięć w obrębie macicy, pęcherza i jelit. Uzupełnia terapię INDIBA®, przygotowując ciało do implantacji zarodka.

Dlaczego warto zdecydować się na te zabiegi przed in vitro?

  • Możliwość zmniejszenia napięć i ograniczeń ruchu w okolicy macicy i miednicy, które mogą utrudniać zagnieżdżenie zarodka.
  • Zwiększenie komfortu fizycznego i zmniejszenie objawów takich jak ból podbrzusza, suchość pochwy, napięcie przy badaniu ginekologicznym.
  • Poprawa świadomości ciała, lepsza praca z oddechem i mięśniami – co ma znaczenie także w kontekście całego procesu leczenia.
  • Terapia może być prowadzona w sposób indywidualnie dopasowany do cyklu leczenia hormonalnego i planowanego transferu.

INDIBA® Intima to realne, fizyczne wsparcie dla kobiet w drodze do macierzyństwa. To ciche, ale skuteczne narzędzie, które łączy nowoczesną technologię z delikatną troską o kobiece zdrowie w tych najważniejszych, ale trudnych dla nas momentach.

Umów się na zabieg